Wrocław, ul. Żernicka 215
dr n. med. Dariusz Kraśnicki
Rejestracja: 601 775 123
skype: dariusz.krasnicki2
Żądanie usunięcia wpisu zamieszczonego na stronie, które zaprezentuję poniżej, otrzymałem po pewnym czasie, kiedy umieściłem powyższy wpis, krytykując ich za potraktowanie klienta.
Wpis usunąłem, ale pismo może się komuś przydać, jeżeli będzie potrzebował wzoru do podobnej sytuacji
Od Przychodnia Medycyny Pracy Wrocław |
- czyli krytyka na stronie nie będzie się komuś podobała. Ostatecznie krytykowany zapłacił parę złotych prawnikowi, który zrobił kawał porządnej roboty. Cytuję:
Wskazuję, iż Kodeks cywilny (dalej k.c) ani inne przepisy prawa nie zawierają definicji dóbr osobistych. Jednakże przepis art. 23 k.c. wymienia pewien otwarty katalog dóbr fizycznych takich jak m.in.: zdrowie, wolność, cześć,ochrona sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji(...) stwierdzając jednocześnie, że dobra te pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.
Natomiast stosując odpowiednio art 23 k.c. do osób prawnych, możemy mówić o ochronie takich dóbr jak: renoma firmy, wizerunek, nazwa tajemnica korespondencji i inne.
Bez wątpienia opinia zawarta na stronie internetowej ..... dotycząca jakości produktów sprzedawanych przez mojego Mandanta oraz stylu pracy jego pracowników godzi w dobra osobiste firmy Z takie jak renoma czy wizerunek firmy.
Nadmieniam, iż art 24 k.c. wprowadza domniemanie bezprawności działania podmiotu naruszającego dobra osobiste, co w sposób korzystny dla pokrzywdzonego wpływa na rozłożenie ciężaru dowodu. Powyższe domniemanie powinien zatem obalić podmiot naruszający dobra osobiste mojego Mandanta (art 6 k.c.).
Działania naruszające dobre imię firmy mojego Mandanta, narażają ją na utratę zaufania potrzebnego do jej prawidłowego funkcjonowania w zakresie swoich zadań. Utrata zaufania zawsze powoduje, że część partnerów handlowych rezygnuje z usług firmy, która utraciła zaufanie, co zazwyczaj przynosi straty majątkowe.
Należy wskazać, że prowadzenie strony internetowej przez przedsiębiorcę jest związane z ponoszeniem odpowiedzialności za treści zamieszczane na takim serwisie. Nie w każdym jednak przypadku administrator serwisu internetowego będzie odpowiadał za treści w nim publikowane.
Przepisy polskiego prawa - art. 14 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną - wyłączają odpowiedzialność za przechowywane dane w zasobach teleinformatycznych systemu, gdy administrator nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności.
Jednak gdyby administator uzyskał wiarygodną wiadomość o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, powinien niezwłocznie uniemożliwić dostęp do danych albo wykazać gotowość do usunięcia kontrowersyjnych treści.
Mając powyższe na uwadze, należy wskazać, iż w związku z niniejszym pismem został Pan poinformowany o bezprawnym charakterze danych zamieszczonych na administrowanej przez Pana stronie.
W tym faktycznym stanie żądanie niezwłocznego usunięcia wpisu ze strony naruszającego dobra osobiste mojego Mandanta należy uznać za uzasadnione.
Jednocześnie informuję, że w przypadku braku usunięcia przedmiotowego wpisu w ciągu 3 dni od otrzymania niniejszego wezwania zostaną podjęte dalsze działania prawne mające na celu ochronę słusznych praw mojego Mandanta.
Z poważaniem
Radca Prawny
.................
Podziel się:
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź