Coraz większa grupa naszych Rodaków /również z Wrocławia/ wyjeżdża do krajów egzotycznych.
Najczęściej są to wyjazdy turystyczne, ale niemały odsetek stanowią wyjazdy służbowe do Afryki, Ameryki Południowej czy Azji.
Wielu z nich podchodzi na tyle poważnie do wyjazdu, że nie tylko cieszą się z ogromu wrażeń, które z pewnością pozostaną z wycieczki, ale również martwi się o stan zdrowia, jaki będzie po powrocie.
W zasadzie głównie chodzi o zagrożenia powodowane przez choroby tropikalne i egzotyczne.
Dobrą wiadomością jest to, że większości tych chorób można uniknąć, poprzez kilka dostępnych we Wrocławiu szczepień, które wymienię w arbitralnej kolejności
Szczepienie przeciwko żółtej gorączce - jedyne wymagane w ruchu międzynarodowym. Jednokrotna iniekcja wystarcza na 10 lat. Obowiązkowo w punkcie szczepień należy zwrócić uwagę, aby odnotować jego przeprowadzenie w międzynarodowej książeczce szczepień. Jest ona koloru żółtego i z reguły adnotacje są w kilku językach, z których najważniejszy jest francuski i angielski. Nazwa preparatu do szczepień: Stamaril.
Szczepienie przeciwko durowi brzusznemu - zabezpiecza na około trzy lata i zdecydowanie warto je zdrobić przed wyjazdem do krajów o niskim standardzie higieny. Szczególnie jezeli nie będziemy zakwaterowani w przyzwoitych hotelach i narażeni na spożywanie wody z jakiś podejrzanych źródeł. Preparat do szczepień nazywa się Typhim VI
Szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi oraz poliomyelitis rozwiązuje preparat Boostrix Polio firmy Glaxo. Jest on raczej dostępny w punktach szczepień i zdecydowanie warto zainwestować około 200 złotych w jego zakup. Poliomyelitis zagraża szczególnie w Azji, a polecany jest szczególnie turystom czy innym osobom wybierającym się do Indii.
Szczepienie przeciwko żółtaczkom typu A i B - najlepiej wykonać preparatem skojarzonym Twinrix /są wersje dla dzieci oraz dorosłych/. Szczepionka bardzo bezpieczna, dająca bardzo mało odczynów poszczepiennych i zalecana nawet dla osób nie mających ochoty nigdzie wyjeżdżać. Zabezpiecza przede wszystkim przed żółtaczką wszczepienną, którą możemy "załapać" nawet podczas niewinnych zabiegów chirurgicznych /np u dentysty/. Szczepienie przeciwko WZW - A polecane jest nawet przy wyjazdach do Egiptu czy innych krajów Afryki Północnej, gdzie wydawałoby się, że zagrożenie jest małe.
Co roku jednak jakiś ciężki przypadek Wirusowego Zapalenia Wątroby typu A, u osoby powracającej z tamtych okolic, jest opisywany w periodykach medycznych. Należy sobie zdawać sprawę, że to schorzenie u dorosłych przebiega znacznie ciężej niż u dzieci, a w pewnych przypadkach może skończyć się nawet zgonem
Celowo pominąłem kilka rzadziej wykonywanych szczepień np: wścieklizna, cholera czy japońskie zapalenie mógu.
Ich wykonanie należy rozważyć przy jakiś dłuższych nietypowych wyjazdach w rejony szczególnie zagrożone. Wykonywane są najczęściej w Sanepidzie. Warto również zorientować się w zagrożeniach sanitarno-epidemiologicznych w takim kraju, do którego zamierzamy się udać.
Są to najczęściej sytuacje związane z jakimiś wyjazdami naukowymi czy typu "survival" i trzeba się liczyć ze znacznie poważniejszymi narażeniami niź dla przeciętnego turysty.
Nalezy pamiętać, że nie ma w chwili obecnej skutecznej szczepionki przeciwko malarii, a pewne zabezpieczenie stanowią tylko preparaty w postaci tabletek. Są one jednak różnie tolerowane przez turystów i nie zawsze stanowią pełną ochronę.
Szczepienia Wrocław - można je wykonać w różnych punktach.
Jakiekolwiek szczepienie jest poprzedzone oceną celowości jego przeprowadzenia, sprawdzeniem poprzednio wykonanych w książeczce zdrowia, badaniem w celu wykluczenia przeciwwskazań i rozmową z lekarzem specjalistą.
Często pozwala to na ograniczenie kosztów do minimum, co w przypadku studentów czy osób z niedoborami gotówki może mieć pewne znaczenie.
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź